Najczęściej wyszukiwany kamień na nagrobek

Granit jest jednym z najczęściej wybieranych kamieni na nagrobek. Z czego wynika jego popularność? Czym się cechuje? Jakie kolory granitu na pomnik są najpopularniejsze wśród klientów zakładów kamieniarskich? W dzisiejszym artykule przedstawiamy różne rodzaje kamienia na pomnik i wyjaśniamy, dlaczego tak wiele osób decyduje się na granit.

Rodzaje kamienia na pomnik

Pochówek bliskiej osoby to bardzo trudny moment, wiążący się z koniecznością podjęcia wielu ważnych decyzji. Jedną z nich jest wybór pomnika, w tym materiału, z jakiego zostanie wykonany. W Polsce największą popularnością cieszą się nagrobki z:

  • granitu,
  • marmuru,
  • piaskowca.

Decydując, jaki kamień na pomnik wybrać, należy wziąć pod uwagę kilka czynników: wygląd, trwałość i łatwość pielęgnacji kamienia, a także jego cenę. Ważne, by materiał dobrze radził sobie z czynnikami atmosferycznymi, nie wymagał czasochłonnego czyszczenia i mieścił się w określonym budżecie. Powinien też elegancko wyglądać i wyrażać szacunek do zmarłej osoby.

Granit – najczęściej wyszukiwany kamień na nagrobek

Granit to najczęściej wyszukiwany i najchętniej wybierany kamień na nagrobek. Wynika to z faktu, że ma wiele zalet.

  • Granit to twardy, wytrzymały materiał – jest odporny na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne i zmieniające się warunki atmosferyczne. Cechuje go też niska nasiąkliwość.
  • Pielęgnacja nagrobków z granitu nie jest trudna ani mocno czasochłonna. Łatwo utrzymać je w czystości, a do tego są odporne na powstawanie przebarwień.
  • Granitowe pomniki są bardzo eleganckie i ponadczasowe. Pięknie się prezentują zarówno w wydaniu tradycyjnym, jak i nowoczesnym.

Wiele osób ma wątpliwości, co wybrać – granit czy marmur na pomnik. Warto pamiętać, że marmur, choć jest pięknym kamieniem, nie jest tak wytrzymały jak granit. Trudniej utrzymać go w dobrym stanie – wymaga nieco bardziej czasochłonnej pielęgnacji i łatwiej się rysuje.

Kolory granitu na pomnik

Jeśli chodzi o zalety granitu, należy wspomnieć również o szerokiej gamie kolorystycznej. Kamień występuje w wielu pięknych barwach i odcieniach, co daje możliwość dopasowania nagrobka do indywidualnych potrzeb i preferencji. Na jaki kolor się zdecydować? Do wyboru są ciemne barwy, takie jak klasyczna czerń czy elegancki grafit. Ich zaletą jest fakt, że drobne zabrudzenia są słabo widoczne na powierzchni nagrobka. Dużą popularnością cieszy się także jasny kamień na pomnik, chętnie wybierany w przypadku mocno zaciemnionych miejsc.

Osoby decydujące się na nagrobki nowoczesne lub tradycyjne z granitu mogą także zamówić pomnik wykonany z nieco mniej oczywistego kamienia, np. w kolorze czerwonym, żółtym, niebieskim czy zielonym. Dokonując wyboru, warto mieć na uwadze gust i ewentualną wolę osoby zmarłej. Ważne, by pomnik był zgodny z jej upodobaniami i stylem życia.

Nowoczesne i tradycyjne nagrobki z granitu – nasza oferta

Jako kamieniarz Warszawa możemy wykonać dla Państwa nagrobek nowoczesny lub tradycyjny z granitu pierwszego gatunku. W naszej galerii umieściliśmy zdjęcia wszystkich dostępnych kolorów kamienia – od czerni przez szarości aż po czerwienie. Przykładamy dużą wagę do jakości wykonania nagrobków, dbamy o ich elegancki wygląd oraz trwałość. Najlepszym potwierdzeniem tych słów jest fakt, że udzielamy aż 10-letniej gwarancji na każdy pomnik (montaż i granit).

W Szołtun Kamieniarstwo jesteśmy w stanie zrealizować nawet najbardziej skomplikowany projekt. Jedną z naszych propozycji jest elegancka rzeźba nagrobkowa, np. z wizerunkiem anioła. Zachęcamy do zapoznania się z realizacjami dostępnymi na stronie, a w razie pytań o kamienie na pomniki służymy pomocą.