Które wkłady do zniczy palą się najdłużej?

Wybierając dekoracje na nagrobek, z pewnością zdarzyło Ci się zastanawiać, które wkłady do zniczy palą się najdłużej i co ma na to wpływ. Stawiając je na grobie, zawsze chcemy, aby świeciły przez długi czas. Dlatego też, kupując je, zwracamy na to szczególną uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jakie wkłady do zniczy najlepiej wybrać. Czy ich rozmiar ma znaczenie na długość palenia? Czy najważniejszy jest rodzaj wkładu? Jako profesjonalny kamieniarz z Warszawy o nagrobkach i ich dekoracjach mamy sporą wiedzę, więc przekazujemy nasze wskazówki!

Rodzaje wkładów do zniczy

Stały rozwój przemysłu ma swoje odzwierciedlenie również i w dekoracjach nagrobkowych. Dzięki niemu do wyboru mamy różne rodzaje wkładów do zniczy. Możemy więc wybrać te, które najlepiej pasują kształtem do znicza oraz są odpowiednie na daną porę roku. Trzy dostępne obecnie rodzaje wkładów do zniczy to:

  • wkłady olejowe,
  • wkłady parafinowe,
  • wkłady woskowe.

Wybierając spośród nich, najlepsze okazują się wkłady olejowe. Czas ich palenia jest nawet 4 razy dłuższy niż wkładów parafinowych. Najkrócej natomiast palą się wkłady woskowe.

Wielkość znicza i jej wpływ na długość palenia

Wybierając wkłady, często zastanawiamy nie tylko, które wkłady do zniczy palą się najdłużej, ale także, czy ich wielkość ma na to wpływ. Odpowiedź brzmi: tak. Im więcej materiału – parafiny czy mieszanki olejowej, a także im dłuższy będzie knot, tym wkład dłużej będzie się palił. Rozmiar ma więc w tym przypadku duże znaczenie. Jeśli zależy Ci, aby znicz oświetlał nagrobek, jak najdłużej, postaw na większy wkład. 

Co zrobić, aby znicz palił się jak najdłużej?

Czy da się przedłużyć czas spalania wkładu? Zasadniczo, jeśli znajduje się na nim informacja producenta o liczbie godzin spalania, prawdopodobnie mniej więcej pokryje się to z rzeczywistością. Aby jednak znicz palił się jak najdłużej, warto zadbać o jego odpowiednie przykrycie oraz ustawienie. Istotna jest również jakość wkładu. Niestety zdarza się, że producenci wykorzystują spienioną parafinę, zbyt gruby knot, czy wypełnienie znicza do połowy. W takich przypadkach czas spalania wkładu jest znacznie krótszy. Jeśli natomiast zastanawiasz się, jakie znicze wybrać – puste czy zalewane – te drugie często palą się dłużej. 

A może wkłady na baterie?

Obecnie coraz popularniejsze stają się również wkłady na baterie. Ta nowoczesna alternatywa zapewnia bardzo długi czas świecenia się znicza. Uzależniony on jest od czasu działania baterii – jeden zestaw wystarcza na około miesiąc. Wkłady elektryczne kształtem przypominają ich tradycyjne wersje, wykonane są jedna z plastiku. Knot zastępuje tutaj czerwona dioda. Choć długie działanie jest ich dużą zaletą, często spotykana jest opinia, że wkłady na baterie zatracają symbolikę ognia. Dlatego też mają zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. 

Podsumowanie

Dekoracje na nagrobki to ważna część dbania o nie. Wybierając je, warto mieć na względzie nie tylko dopasowanie do sezonu i symbolikę, ale także ich trwałość i odporność na warunki atmosferyczne. Wiedza, które wkłady palą się najdłużej i co ma na to wpływ, z pewnością pozwoli Ci dobrać odpowiednie do zakupionych zniczy. Będziesz także mógł zaplanować kolejne wizyty na cmentarzu w celu ich wymiany. Jeśli szukasz również inspiracji, jak udekorować nagrobekjakie kwiaty na cmentarz wybrać, zapraszamy do pozostałych naszych artykułów. Przekazujemy w nich szereg przydatnych informacji i wskazówek! 
 

Zobacz więcej: