2021-09-21

Jak zamontować ławkę na cmentarzu?

Jak zamontować ławkę na cmentarzu? Które miejsce najlepiej wybrać? Czy montując ławkę, można naruszyć przepisy cmentarza? Decydując się na zagospodarowanie terenu wokół nagrobka, często ławka jest jednym z elementów, które mają się tam znaleźć. Warto jednak wiedzieć, gdzie można ją postawić, aby nie naruszyć obowiązujących przepisów. Ważny jest także sam sposób montażu ławki. Z pewnością zależy Ci na jej trwałości, więc odpowiednie jej zamontowanie ma tutaj bardzo duże znaczenie. Jako kamieniarz z Warszawy z wieloletnim doświadczeniem, przekazujemy nasze wskazówki. Zapraszamy do lektury!

W jaki sposób podejść do montażu ławki? Jakie narzędzia będą potrzebne?

Ławka cmentarna to ważny element zagospodarowania przestrzeni wokół nagrobka. Najczęściej decydują się na nią osoby, które przy grobach bliskich spędzają sporo czasu. Wówczas dla chwili spokojnej zadumy ławka jest świetnym rozwiązaniem. Dodatkowo w zależności od wybranego modelu może także służyć jako schowek do przechowywania akcesoriów do sprzątania czy zniczy.

Decyzja o postawieniu ławki wiąże się więc z kilkoma kolejnymi aspektami. Zacząć należy od wyboru modelu. Tutaj uwzględnić warto materiał wykonania, dopasowanie stylistyczne do nagrobka oraz dodatkowe wyposażenie jak np. schowek. Istotna jest także wielkość, która musi być zgodna z dostępną przestrzenią. Następnie trzeba wybrać odpowiednie miejsce do zamontowania ławki. Gdy o tym uda nam się zdecydować, nie pozostaje nic innego jak sam montaż. Jak zamontować ławkę cmentarną? Najczęściej wybierane metody to po prostu wkopanie jej w ziemię lub zatopienie w betonie. Pierwsza opcja będzie wymagała od nas jedynie posiadania łopaty. Druga natomiast jest nieco bardziej skomplikowana. Tutaj zorganizować należy nie tylko łopatę, ale także płynny beton, w którym będzie można osadzić ławkę. Warto jednak podkreślić, że taki sposób montażu jest zdecydowanie trwalszy. Jeśli nie masz możliwości samodzielnego montażu, możesz skorzystać z pomocy fachowców. Z pewnością uda Ci się znaleźć firmę, która zajmuje się tego typu drobnymi sprawami monterskimi.

Czego unikać przy montowaniu ławki cmentarnej?

Zastanawiając się, jak zamontować ławkę na cmentarzu, bardzo ważne jest wybranie odpowiedniego miejsca. Zacząć należy od sprawdzenia przepisów administracji cmentarza, czy zezwala na jej postawienie oraz określenia granic posiadanego terenu wokół nagrobka. Kolejnym bardzo ważnym aspektem jest znalezienie dla ławki optymalnej przestrzeni. Powinna ona zostawiać miejsce na przejście dla pieszych przy alejce, a jednocześnie pozwalać na komfortowe siedzenie w niedalekiej odległości od nagrobka. Wówczas odpowiednio spełni ona swoją funkcję. Ławka cmentarna nie może przeszkadzać – jej zadaniem jest zapewnienie wygody.

Czy montaż ławki jest konieczny?

Wiesz już, jak zamontować ławkę cmentarną, ale wydaje Ci się to zbyt wymagające? Możesz postawić na model, który nie wymaga montażu. Obecnie w ofercie producentów znaleźć można ławki na łańcuchu. Nie wymagają one montażu, a jedynie zaczepienia łańcucha. Rozwiązanie to jest również praktyczne w miejscach, gdzie nie ma wystarczająco dużo wolnej przestrzeni. Ławkę na łańcuchu można dowolnie przestawiać (na długość łańcucha). W trakcie wizyty przy grobie możesz więc odsunąć ją i zrobić sobie wygodne miejsce do siedzenia. Przed odejściem natomiast możesz odstawić ją bliżej grobu, tak, aby nie przeszkadzała i nie zagradzała drogi przechodzącym.

Podsumowanie

Decyzja, jak zamontować ławkę na cmentarzu, powinna uwzględniać kilka wymienionych wyżej czynników. Pozwolą one znaleźć odpowiedni model, a także wybrać idealne miejsce. Dobrze zamontowana i właściwie dobrana do potrzeb ławka cmentarna może stać się bardzo funkcjonalnym elementem zagospodarowania przestrzeni wokół nagrobka.

Jeśli zastanawiasz się również, jakie kwiaty na cmentarz wybrać lub jak udekorować grób, zapraszamy do sprawdzenia innych artykułów na naszym blogu. Jako specjaliści w branży przekazujemy wiele wskazówek, które pomogą Ci znaleźć odpowiedzi na te pytania.

Zobacz więcej: