Ile kosztuje nagrobek?

Przygotowanie pochówku wiąże się z wieloma decyzjami. Jedną z nich jest wybór i postawienie pomnika. Ile kosztuje nagrobek? Od czego zależy jego ostateczna cena i na co zwrócić uwagę wybierając najlepsze dla nas rozwiązanie? Chcąc uczcić pamięć bliskiej nam osoby, wymieniając stare pomniki na nowe, chcemy dokonać jak najlepszego wyboru, ale bardzo często musimy liczyć się z kosztami. Dlatego warto poznać popularne opcje i rodzaje nagrobków, aby wybrać zgodny z naszymi preferencjami i możliwościami rodzaj materiału i wykończenia pomnika.

Dobrze jest korzystać z usług zakładu oferującego bogaty asortyment, łatwiej porównać wtedy popularne aktualnie modele i dopasować je do indywidualnych potrzeb. Szołtun-Kamieniarstwo, czyli znany kamieniarz w Warszawie, proponuje na przykład szeroki wybór projektów nagrobków, w tym nagrobki nowoczesne. Do ich produkcji wykorzystuje się zaawansowane techniki obróbki materiałów, dające spektakularne efekty i pozwalające na stworzenie ekskluzywnych nagrobków niezależnie od ich rozmiaru. Firma wykonuje również wyjątkowe nagrobki na zamówienie, co jest usługą skierowaną do osób, które chcą zawrzeć osobiste akcenty na pomniku, cenią unikalne rozwiązania czy połączenia materiałów. Ile kosztują nagrobki i co jeszcze ma wpływ na ostateczną cenę?

Od czego zależy koszt postawienia pomnika na cmentarzu?

W sytuacji, gdy decydujemy się na zakup nowego lub chcemy wymienić stary i uszkodzony pomnik na nowy, większość z nas nie orientuje się w cenach tego typu prac. Dlatego, zanim podejmiemy ostateczną decyzję, warto przeanalizować różne propozycje. Na cenę pomnika, poza opłatami cmentarnymi i tymi związanymi z transportem gotowego nagrobka, ma wpływ kilka czynników.

Biorąc pod uwagę wykonanie nagrobka, o wiele ważniejszym aspektem jest sam rodzaj materiału, z którego pomnik powstanie. Decydują tutaj nasze osobiste preferencje co do ostatecznego wyglądu kamienia, ale niektóre materiały są o wiele bardziej popularne niż inne, co też kształtuje ich cenę. Łatwiej dostępne, nie wymagające, są tańsze, podczas gdy luksusowe materiały, które należy najpierw sprowadzić z odległych terenów, co zajmuje więcej czasu, są automatycznie o wiele droższe. Najpopularniejszy jest granit, który nie pęka pod wpływem zmiennych warunków pogodowych, wilgoci, nie matowieje i dostępny jest w ciekawych kolorach. Ile kosztuje nagrobek z granitu? Ceny zaczynają się od 10000 zł i w zależności od grubości płyty i ilości zużytego materiału, a mogą zamykać się w granicach 15000 zł i więcej. Popularny jest również marmur, który kojarzony jest z elegancją. Ile więc kosztuje nagrobek z marmuru? Ceny mogą wynosić kilka lub nawet kilkanaście tysięcy za nagrobek, w zależności od rodzaju marmuru. A ile kosztuje nagrobek z piaskowca, który jest kolejnym popularnym materiałem na nagrobki? Jego cena zależy od wielkości pomnika i waha się w granicach kilku tysięcy złotych. Wymaga też konserwacji, co generuje dodatkowe wydatki.

Koszt nagrobka pojedynczego i podwójnego

Na cenę nagrobka wpływ ma również jego kształt i rozmiar. To, ile kosztuje nagrobek pojedynczy z granitu czy podwójny z piaskowca zależy od formy, wielkości i grubości stosowanych płyt. Oczywiście podwójne pomniki będą droższe, ale nawet w obrębie jednego rodzaju ceny mogą się wahać. Na przygotowanie płyty w kształcie serca, składającej się z wielu elementów, w nowoczesnym wzornictwie, może być potrzebna większa ilość kamienia. Pojedynczy nowoczesny pomnik może być więc droższy od tradycyjnego i skromnego podwójnego nagrobka. Koszt pomnika z granitu, marmuru i innych materiałów zależy również od samych wymiarów nagrobka: jego długości, szerokości i wysokości.

Koszt nagrobka a zdobienia

Niezwykle istotnym elementem są również zdobienia pomnika, które mogą znacznie podnieść jego cenę. Rzeźba nagrobkowa, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem to sposób na zaprojektowanie wyjątkowego pomnika. Zakłady kamieniarskie dysponują dziś sprzętem do obróbki materiału, który pozwala na przygotowanie indywidualnych i unikalnych rzeźb stojących lub płaskorzeźby uzupełniającej główną tablicę. Dlatego decydując się na wyrzeźbienie całej postaci lub popiersia zmarłego, postaci anioła, Matki Boskiej czy też krzyża ze zdobieniami, należy liczyć się ze zwiększeniem kosztów pomnika. Cena będzie zależała od ilości zużytego materiału i zaawansowania prowadzonych prac.

Na koszt gotowego nagrobka wpływają również dodatki takie jak podstawki na znicze, wazony, kostka czy ławeczki.

Zobacz więcej: