Liternictwo nagrobkowe - co warto wiedzieć?

Wybierając nagrobek, oprócz takich elementów jak jego kształt czy rodzaj kamienia, warto także poświęcić uwagę płycie nagrobkowej. Liternictwo nagrobkowe umieszczane na niej ma bardzo duży wpływ na całościowy efekt. Dlatego też ważne jest, aby zdecydować się na odpowiednio dobrany rodzaj i kształt liter. Liternictwo nagrobkowe – co warto o nim wiedzieć?

Jakie są metody nakładania liter na nagrobkach?

Istnieją trzy podstawowe metody wykorzystywane do stworzenia napisów na płytach nagrobkowych. W liternictwie nagrobkowym stosuje się litery:

  • piaskowane – technika ta jest bardzo popularna ze względu na powtarzalność wyglądu kolejnych napisów oraz bardzo wysoką trwałość. Polega na kształtowaniu liter oraz zdobień bezpośrednio na płycie nagrobka za pomocą materiału ściernego z wykorzystaniem powietrza pod ciśnieniem. Napis tego typu jest odporny, a dodatkowo można pokryć go farbą. 
  • kute – liternictwo nagrobkowe wytwarzane w ten sposób jest niezwykle efektowne i trwałe. Powstaje poprzez ręczne kucie w płycie nagrobka napisów oraz zdobień. Jednocześnie jednak ze względu na ręczne, rzemieślnicze wykonanie koszt liter kutych jest dość wysoki, a czas jego wykonania długi.
  • metalowe – litery metalowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Są one efektowne oraz odporne na warunki atmosferyczne. Metalowe liternictwo nagrobkowe jest mocowane za pomocą kleju oraz sztyftów w specjalnie nawierconych otworach w płycie. Wykonuje się je z metaloplastyki (stopu różnych metali), brązu oraz stali nierdzewnej. Mimo jednak trwałości i eleganckiego wyglądu, również i to rozwiązanie jest dość kosztowne.

Czcionki liter na nagrobkach – o czym warto pamiętać?

Oprócz metody wykonania liternictwa nagrobkowego, warto także pamiętać o dobraniu odpowiedniej czcionki. Krój, rozmiar oraz zdobienia mogą wpłynąć na czytelność napisów na płycie oraz jej ostateczny wygląd. Do wyboru mamy:

  • czcionki szeryfowe – pismo posiadające ozdobniki,
  • czcionki bezszeryfowe – pismo proste, pozbawione ozdobników,
  • czcionki kaligraficzne – pismo eleganckie i ozdobne, mające cechy artystyczne,
  • czcionki imitujące pismo odręczne – ozdobne i wyszukane, fantazyjnie wykończone.

Warto zapoznać się z dostępnymi czcionkami i wybrać tę, która najlepiej spełnia nasze oczekiwania.

Jaki jest koszt dorobienia napisu na istniejącym już nagrobku?

Choć najczęściej napisy wykonuje się na dopiero powstających nagrobkach, jest także możliwość dorobienia go na tym już istniejącym. Jego koszt będzie nieco wyższy (o kilka złotych na literze), gdyż wiąże się z realizacją usługi na cmentarzu, a nie w zakładzie kamieniarskim lub demontażem płyty (co niesie ze sobą ryzyko jej uszkodzenia).