Jak zabezpieczyć nagrobek na zimę?
Przygotowania do zimy dotyczą nie tylko wymiany opon czy odświeżenia garderoby. Troską warto objąć również nagrobki na cmentarzu. Czy wiesz, jak zabezpieczyć nagrobek na zimę? Z tego artykułu dowiesz się zarówno o tym jakie czynniki szkodzą nagrobkom, jak i o tym, które działania najlepiej chronią pomnik.
Czynniki uszkadzające nagrobek zimą
W czasie późnej jesieni i zimy, nagrobki narażone są na występowanie:
- niskich temperatur,
- opadów deszczu i śniegu,
- silnego wiatru,
- pojawiającego się błota (wokół nagrobka).
To wszystko może znacznie wpłynąć na obniżenie estetyki miejsca. Dbanie o nagrobek jest z kolei wyrazem pamięci o zmarłych, dlatego trzeba przyłożyć do tego dużą wagę.
Jak zabezpieczyć nagrobek przed zimą?
Aby skutecznie zabezpieczyć nagrobek przed zimą na początek warto usunąć suche liście i nadmiar piasku. Zaraz po tym działaniu, możesz wyczyścić nagrobek szczotką lub miękką szmatką (nie przesadzaj jednak ze zbyt intensywnym pocieraniem granitu). Kolejne wskazane aktywności zabezpieczające nagrobek to: odśnieżanie pomnika i zabezpieczenie wazonów wbudowanych w nagrobek.
Na nagrobkach często znajdują się wazony i misy, które (oczywiście po wcześniejszym wyczyszczeniu) należy osłonić grubą folią i obwiązać sznurkiem lub gumką - najlepiej przy podstawie ozdoby. Jeśli tego nie zrobimy, a do środka przedostanie się woda, zwiększymy ryzyko jej zamarznięcia i stopniowego "rozsadzenia" wazonu lub misy.
Chcesz mieć pewność, że robisz wszystko, by jak najlepiej zabezpieczyć nagrobek na zimę? Potrzebujesz więcej informacji, zwłaszcza wtedy, kiedy opiekujesz się nagrobkami z granitu? Zawsze warto sięgnąć po wsparcie fachowców, np. pracowników Zakładu Kamieniarskiego Szołtun pod Warszawą. Specjalizują się oni w wykonywaniu zarówno tradycyjnych nagrobków granitowych, jak i nowoczesnych pomników - w tym nagrobków artystycznych z rzeźbami. Posiadają więc również niezbędną wiedzę dotyczącą opieki i zabezpieczenia nagrobka zimą.
Zobacz więcej: