2023-11-13

Jak usunąć plamy z nagrobka?

Wosk, ślady po doniczkach i zniczach, zacieki, rdza – pomniki są narażone na wiele zabrudzeń. Jak sobie z nimi radzić? Jak usunąć plamy z nagrobka, by nie uszkodzić kamienia i osiągnąć zadowalający efekt? Na szczęście istnieje wiele skutecznych sposobów, by zadbać o czystość, a tym samym schludny i elegancki wygląd pomnika. Zapraszamy do lektury artykułu, w którym skupiamy się na nagrobkach granitowych.

Jak powstają plamy na nagrobku?

Kurz, różnego rodzaju plamy i zacieki na pomniku z granitu to powszechny problem, którego trudno uniknąć. Nagrobki są bowiem narażone na działanie wielu czynników, w tym pogody: deszczu, wiatru, śniegu. Ponadto, wpływ na wygląd pomników ma obecność smogu, wszelkiego rodzaju pyłów i dymu z kominów.

Nie bez znaczenia jest też fakt, że na pomnikach ustawia się wiele przedmiotów, takich jak znicze, wazony czy donice z kwiatami. Wszystko to może powodować zabrudzenia i widoczne plamy na nagrobku. Z tego powodu tak ważne jest, by wiedzieć, jak usunąć plamy z pomnika – w szybki i skuteczny sposób.

Środki do usuwania plam z nagrobków

Czym wyczyścić zacieki na pomniku? Jak usunąć nieestetyczne ślady i pozbyć się rdzy? Plamy na nagrobku granitowym warto spróbować usunąć za pomocą szczotki, gąbki lub ściereczki, wody i ewentualnie delikatnego detergentu, takiego jak płyn do mycia naczyń. Pomniki wykonane z tego materiału są bowiem łatwe w pielęgnacji, a usuwanie nagromadzonego brudu nie wymaga dużego wysiłku – w przeciwieństwie np. do pomników marmurowych. Wystarczy w razie potrzeby dokładnie przetrzeć powierzchnię nagrobka, a ten będzie wyglądał jak nowy.

W przypadku silnych, wyjątkowo uporczywych plam, gdy zwykłe metody zawodzą, można sięgnąć po odpowiednie środki czyszczące. Niektóre preparaty zostały specjalnie zaprojektowane do użycia na nagrobkach granitowych, dzięki czemu nie uszkodzą materiału. To dobry wybór m.in. w przypadku rdzy i tłustych plam.

Plamy na nowym pomniku lub starszym nagrobku można też spróbować usunąć za pomocą takich środków jak soda oczyszczona czy ocet.

Jak usunąć plamy z nagrobka? Praktyczne wskazówki

To, jak usunąć plamy na pomniku, w dużej mierze zależy od rodzaju zabrudzenia. W każdym wypadku trzeba jednak pamiętać o dokładności, a przed przystąpieniem do mycia oczyścić powierzchnię z kurzu, liści i innych elementów. Ważne też, by czyścić plamy jak najszybciej po ich zauważeniu – im dłużej zabrudzenia pozostaną na nagrobku, tym trudniejsze może się okazać ich usunięcie.

Niezależnie od wybranej metody i środka podczas czyszczenia nagrobka zawsze należy zachować ostrożność. Mimo że granit to bardzo wytrzymały kamień, nieumiejętna pielęgnacja i czyszczenie mogą negatywnie wpłynąć na jego stan.

Najlepszym sposobem, by uniknąć silnych plam na nagrobku jest regularne sprzątanie i mycie jego powierzchni. Dzięki temu łatwiej utrzymać pomnik w dobrym stanie przez długi czas. Część osób decyduje się korzystać z usług firm, które oferują profesjonalne mycie i sprzątanie nagrobków. To dobry wybór dla wszystkich, którzy nie mają czasu lub możliwości dbać o czystość pomnika.

Jak usunąć plamy z pomnika? Podsumowanie

Plamy na pomniku mogą być niepokojące, ale warto pamiętać, że problem ten da się łatwo rozwiązać. W przypadku granitu wystarczy sięgnąć po wilgotną ściereczkę, płyn do mycia naczyń, a w razie silnych zabrudzeń – specjalny środek czyszczący. Kamień łatwo się czyści, więc nie trzeba poświęcać na to dużo czasu ani wysiłku. W razie potrzeby można też skorzystać z usług profesjonalistów.

Jeśli interesują Państwa trwałe, eleganckie nagrobki nowoczesne lub tradycyjne wykonane z granitu, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą Szołtun Kamieniarstwo. Jako kamieniarz Warszawa wykonujemy nagrobki pojedyncze, podwójne i grobowce. Naszą specjalizacją jest także rzeźba nagrobkowa. Służymy profesjonalnym doradztwem.