2023-05-10

Jak odnowić litery na pomniku?

Zastanawiasz się jak samemu odnowić litery na pomniku, który ma już swoje lata? Jest to jak najbardziej możliwe, tym bardziej jeśli masz zdolności manualne i wszystkie przydatne do tego narzędzia oraz specyfiki. Niemniej jednak warto liczyć się z tym, że takie ich odświeżenie nie będzie trwałe w porównaniu do renowacji liter przez profesjonalistów, a także, z tym że zajmie Ci to trochę czasu. Jeśli chcesz, możesz zlecić to zadanie firmie zajmującej się wykonywaniem nagrobków i rzeźb. 

Dlaczego odnawianie liter na nagrobkach jest tak istotne i warto o tym pamiętać?

Odnawianie liter na pomniku stanowi kluczową kwestię przy znajdowaniu grobu najbliższych członków rodziny lub dalszych znajomych. To właśnie dzięki napisom jesteśmy w stanie odnaleźć zmarłą osobę, której szukamy pierwszy raz na cmentarzu. Ma to również pozytywny wpływ na ogólny widok i trwałość nagrobka przez lata. Z czasem mycie płyt i ozdabianie grobu nie wystarczy. Ze względu na wystawienie go na działanie czynników zewnętrznych, jak wysokie i niskie temperatury, śnieg, promieniowanie słoneczne, z upływem czasu będą zauważalne małe zniszczenia i zużycie. 

Jakie są sposoby na odnawianie liter na nagrobkach?

Jeśli chcesz wiedzieć, jak odnowić litery na pomniku, na początku należy odpowiedzieć sobie na pytanie, w jakim stanie one są. Jeśli jest to kwestia jedynie ich odświeżenia, wtedy możesz to zrobić samodzielnie. Niemniej jednak i wtedy będziesz musiał zakupić specjalne narzędzia i preparaty, Mowa tu między innymi o farbie do prac kamieniarskich. Niezależnie od tego czy litery są piaskowane, grawerowane czy kute, zawsze należy się przygotować przed przystąpieniem do pracy. Po umyciu nagrobka i usunięciu kurzu należy odtłuścić specjalnym produktem całą powierzchnię. Po tym etapie należy jak najszybciej przejść do malowania, aby ponownie litery się nie zabrudziły. 

Odnawianie napisów na pomniku jest niewątpliwie trudną i czasochłonną pracą dla niektórych, dlatego jeśli nie dysponujesz zdolnościami manualnymi, warto zlecić to zadanie specjalistom. Dużym plusem tego jest także niski koszt takiej usługi. Efekt odświeżenia napisów przez firmę kamieniarską będzie przeprowadzony znacznie szybciej, a efekt będzie jak nowy. Przy okazji może być także odświeżona rzeźba nagrobkowa, jak i wszystkie usterki powstałe w wyniku upływu lat. 

Dodając nowe litery osoby pochowanej, dane i informacje na tablicach, warto odświeżyć pozostałe elementy, tym bardziej jeśli mają wiele lat i w porównaniu do nowych nie będą się dobrze prezentować. Niezależnie od tego, czy są to klasyczne nagrobki, czy też nagrobki nowoczesne, firma typu kamieniarz Warszawa zajmie się usługami profesjonalnie. Jeśli chcesz poznać dodatkowe usługi, jakie oferują specjaliści z zakładu kamieniarskiego, warto skontaktować się telefonicznie i umówić spotkanie.