Kiedy stawiamy pomniki po pogrzebie?

Wiele osób zastanawia się, kiedy postawić nagrobek po pogrzebie. Czy można to zrobić od razu? Czy istnieją jakieś zasady, które regulują czas stawiania nagrobków po pochowaniu zmarłego? Sprawa nie jest jednak tak prosta i oczywista, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Warto więc zapoznać się z tematem, zanim przystąpi się do zamawiania nagrobka bądź pomnika.

Nagrobki - kiedy je stawiać?

Stawianie nagrobków zwykle nie odbywa się od razu po pogrzebie. Istnieją dwa rodzaje grobów: murowane i tzw. ziemne. W przypadku grobów murowanych (piwnic) nie mamy większych ograniczeń. Nagrobek można zamontować już po około 2 tygodniach od wymurowania. Inaczej sprawa wygląda z grobami ziemnymi, gdzie wykonawca nagrobka nie posiada żadnej podstawy do montażu pomnika. Przed wykonaniem fundamentu należy odczekać pewien czas na zagęszczenie terenu

Z reguły ułożenie ziemi trwa od 3 do 6 miesięcy, jednak dużo zależy od warunków pogodowych. Niektórzy kamieniarze oferują zagęszczanie i utwardzanie ziemi, co może przyspieszyć proces stawiania nagrobka.

Kluczową kwestią przy zastanawianiu się, kiedy powinno się stawiać nagrobki, jest też rodzaj grobu. Inaczej będzie się postępować w przypadku, kiedy tworzy się grób rodzinny, do pochowania większej liczby osób, a inaczej, kiedy grób pojedynczy. Przede wszystkim inaczej stawia się nagrobki, które będą w przyszłości przeznaczone do ponownego rozbierania, a inaczej nagrobki trwałe.

Kiedy postawić pomnik po pogrzebie - kwestia wiary

Pomniki zwykle są stawiane w okresie około 6 miesięcy po pogrzebie. Jednak najlepiej stawiać je wtedy, gdy na zewnątrz panują temperatury powyżej 0 stopni Celsjusza. To są względy techniczne, jednak czy istnieją niepisane zasady, które regulują stawianie pomników i nagrobków po pogrzebie?

Społeczność rzymsko-katolicka wierzy, że nie powinno się stawiać pomników wcześniej niż miesiąc po pogrzebie, a nie później niż rok po śmierci zmarłego. Utarło się, że pomniki stawia się na pierwszą rocznicę śmierci.

Stawianie nagrobków - zasady

Kiedy więc postawić pomnik na cmentarzu? Kiedy stawia się nagrobki po pogrzebie? Na co zwrócić uwagę, jeśli chodzi o tego typu sprawy?

Jeżeli grób jest ziemny i nie ma fundamentów, które zapobiegłyby osuwaniu pomnika, to nagrobek stawia się mniej więcej w okresie 6 miesięcy po pogrzebie. Zanim zamówi się pomnik, należy zastanowić się nad tym, czy w grobie będzie pochowany ktoś jeszcze. Od tego zależy rodzaj nagrobka.