Jak rozpoznać chiński granit?

Jak wybrać granit na nagrobek i jak rozpoznać chiński granit, by nie zostać oszukanym? Jeśli zależy Ci, by nagrobek został wykonany z kamienia pochodzącego z kopalni najwyższej jakości, musisz wiedzieć, na co zwrócić uwagę podczas wyboru. Dlaczego nie warto decydować się na granit chiński?

Chiński granit - dlaczego nie warto na niego stawiać?

W teorii chiński granit nie różni się niczym od tego, który jest pozyskiwany w Polsce oraz innych częściach świata - skały magmowe są takie same niezależnie od szerokości geograficznej. W praktyce jednak granit pochodzący z Państwa Środka jest młodszy, dlatego bardziej miękki. Co więcej, producenci płyt nagrobnych z Chin często okazują się nieuczciwi. W jaki sposób oszukują importerów z całego świata? Pochodzący z Chin kamień jest nasączany specjalnymi substancjami chemicznymi, dzięki którym kamień się błyszczy i sprawia wrażenie zabezpieczonego przed zabrudzeniem. Niestety, w praktyce okazuje się, że taki granit w polskich warunkach atmosferycznych zupełnie się nie sprawdza. Dlaczego? Ponieważ duża amplituda temperatur w ciągu roku sprawia, że chemiczne substancje zaczynają przenikać na powierzchnię nagrobka, w związku z czym pojawiają się na nim:

  • rdzawy nalot,
  • białe smugi,
  • nierównomiernie rozłożone plamy.

W ten sposób granit chiński po kilku latach matowieje i traci połysk.

Dlaczego nie opłaca się importować nagrobków z Chin?

Nie tylko import granitu z Chin nie jest najlepszym pomysłem. Nie warto również kupować pochodzących z Azji gotowych płyt nagrobnych i rzeźb. Wszystko dlatego, że płyty nagrobne są w Chinach znacznie cieńsze od tych wyprodukowanych w dobrych zakładach kamieniarskich. Optymalna grubość granitu na płytę nagrobną w polskich warunkach pogodowych to minimum 6 cm. W Chinach producenci robią cieńsze płyty, które sprawdzają się w wyższych temperaturach, ale w klimacie panującym w Polsce będą się szybko niszczyć. Nagrobek to zakup na lata, dlatego nie warto oszczędzać i decydować się na tani granit chiński, gdyż po kilku latach będą nas czekać kolejne wydatki.

Cena i jakość chińskiego granitu

Pomnik z chińskiego granitu kosztuje łącznie z usługą montażu około 4-6 tysięcy złotych. Biorąc pod uwagę, że nagrobki w Warszawie z kamienia z polskich kamieniołomów prezentują koszty około 6 tysięcy złotych, klientowi nie opłaca się wybrać nagrobka produkcji chińskiej. Warunki atmosferyczne, w tym padający deszcz i śnieg oraz słońce, sprawiają, że granit pochodzący z Chin szybko kruszeje. Jego niższa jakość wynika przede wszystkim z niewłaściwej obróbki. Granit powinien być odpowiednio polerowany i szlifowany, a Chińczycy ograniczają wydatki poprzez nasączanie kamienia chemią. Jeśli po kilku latach na powierzchni pojawiają się nieestetyczne plamy, to znak, że granit prawdopodobnie pochodzi z Chin. Jak upewnić się, że nie mamy do czynienia z chińskim granitem? Wybierzmy sprawdzony zakład kamieniarski, który udziela pisemnej gwarancji na wykonany nagrobek.