2019-12-18

Jaki styl nagrobka wybrać?

Zastanawiasz się jaki kamień na nagrobek wybrać? A może wahasz się pomiędzy nagrobkiem nowoczesnym, a tradycyjnym? Jeżeli nie wiesz, na jaki nagrobek się zdecydować lub jaki kamień wybrać, zapraszamy do artykułu - wszystko Ci w nim wyjaśnimy.

Nagrobki nowoczesne czy tradycyjne?

W architekturze nagrobkowej, podobnie jak wszędzie indziej, dominują pewne trendy. Podobnie jak w tradycyjnej miejskiej architekturze gust względem płyt nagrobkowych, płaskorzeźb czy napisów zmienia się. Każda osoba, która chce wybrać nagrobek, stoi przed bardzo trudnym zadaniem - jak uczcić pamięć zmarłego, żeby pomnik był estetyczny, wyróżniający się i jednocześnie trwały i łatwy w pielęgnacji?

Nagrobki tradycyjne są - można powiedzieć - ponadczasowe. Warto postawić na nieśmiertelny granit czy marmur, jednak to, jaką formę będzie miał ostatecznie grób, zależy również  od cmentarza (czasem są określone parametry i wymiary pomników, do których należy się stosować).

Jeżeli jednak nie ma przeciwwskazań, to możesz popuścić wodze wyobraźni. Nowoczesne nagrobki to w tej chwili te minimalistyczne, utrzymane w ciemnej lub jasnej kolorystyce, z prostymi literami. Ciężko na nich zobaczyć efektywne płaskorzeźby, które są widywane na klasycznych nagrobkach.

To, jaki styl nagrobka wybierzesz, zależy tak naprawdę od Ciebie i Twoich preferencji. Pamiętaj jednak, że styl nagrobka wpływa na rodzaj kamienia, którego używa się do produkcji grobu.

Jaki kamień na nagrobek wybrać?

Jaki kamień na nagrobek wybrać? Najpopularniejszymi materiałami są zdecydowanie marmur i granit. Zdarzają się także nagrobki z piaskowca, ale są one rzadziej spotykane. Płyty, wykonane z marmuru i granitu mogą być dowolnie formowane, a także polerowane i szlifowane. Są dość odporne na uszkodzenia mechaniczne, a także wykazują dobrą odporność na działanie warunków atmosferycznych.

Marmurowe i granitowe płyty robią niesamowite wrażenie. Każdy nagrobek jest unikalny, dlatego już na etapie projektu powinno się pomyśleć o każdym, nawet najdrobniejszym szczególe. Dzięki temu unikniesz sytuacji, w której w przyszłości będziesz chciał np. umieścić wazon na płycie nagrobnej, a nie będzie można znaleźć podobnego odcienia kamienia. Dotyczy to zwłaszcza granitu, które mają niejednorodną strukturę (nieregularne smugi). Co prawda istnieją kamienie o strukturze powtarzalnej, ale nigdy nie będą one w 100% takie same.

Jak dbać o nagrobek?

Wiesz już, jaki kamień na nagrobek będzie najlepszy i jaki styl nagrobka wybrać. Pamiętaj jednak, że nawet najpiękniejsza płyta nagrobna nie będzie prezentować się efektownie, jeżeli nie będzie się o nią odpowiednio dbać. Wypolerowane płyty nagrobne wyglądają pięknie, ale jeżeli dba się o nie tylko raz do roku lub rzadziej, to z czasem gromadzący się brud przywiera do struktury kamienia i psuje jego estetykę. Pamiętaj, żeby regularnie czyścić nagrobek, zmiatać z niego liście, gałęzie, kurz i brud. W ten sposób pielęgnowany nagrobek zawsze będzie prezentował się dobrze.