Jaki kamień na nagrobek wybrać?

Gdy umiera bliska osoba, w pewnym momencie pojawia się pytanie o nagrobki i to, jak wybrać najlepszy kamień, żeby uhonorować zmarłego. Wybór grobu to bardzo trudna decyzja, która musi być przemyślana. Na jaki nagrobek się zdecydować? Od czego zależy jego cena?

Rodzaje grobu

Ceny grobu różnią się między sobą m.in. ze względu na rodzaj grobu. Groby podwójne będą droższe niż groby pojedyncze. Najdroższe są grobowce rodzinne. Wynika to z ilości materiału, która jest potrzebna do wykonania nagrobka.

Rodzaj kamienia

Najpopularniejszym kamieniem, z którego wykonuje się nagrobki, jest granit.  Występuje on w najróżniejszych kolorach. Głównym atutem granitu jest bardzo wysoka twardość oraz duża odporność na warunki atmosferyczne. Wykonuje się również nagrobki z marmuru, który jest skałą wapienną i jest bardziej wymagający w pielęgnacji. Pozwala on jednak uzyskać niepowtarzalną estetykę nagrobka. Ceny nagrobków z tych dwóch kamieni różnią się - marmurowe nagrobki są droższe, uznawane za bardziej prestiżowe, jednak ostateczna cena jest zależna od jego struktury, koloru oraz miejsca pochodzenia tego kamienia. Warto więc zastanowić się zawczasu który wybrać: marmur czy granit.

Zdobienia i wykończenia nagrobka

Gdy wiesz już jaki kamień na nagrobek wybrać, to pora na zdecydowanie o wyglądzie podstawy nagrobka oraz płyty nagrobkowej. Wszystko zależy do gustu klienta. Bardzo ważnym aspektem jest wybranie kształtów krawędzi - nagrobek może mieć wyoblone krawędzie lub płaskie, fazowane, o różnej szerokości. Należy również zdecydować o gabarycie nagrobka, jego wymiarach. Istnieje możliwość wykonania nagrobka z płyt standardowej grubości ale również z płyt grubszych, indywidualnie dobieranych do formy nagrobka.

Jak może wyglądać tablica napisowa

Kształt tablicy napisowej może przybrać dowolną formę, tutaj również decyduje indywidualny gust zamawiającego. Aktualnie dominują proste, nieskomplikowane ponadczasowe kształty. Na tablicy nagrobnej można umieścić różne rodzaje liter (litery grawerowane w kamieniu lub litery z metaloplastyki) oraz dodatkowe zdobienia. Niektórzy decydują się na umieszczenie ręcznie grawerowanego portretu na nagrobku. Kiedyś popularne były owalne, porcelanowe zdjęcia w czarno-białym kolorze lub kolorze sepii. Obecnie technologia pozwala na tworzenie zdjęć na krysztale, szkle oraz prostokątnych zdjęć na porcelanie w najróżniejszych formatach. Bardzo popularne są także płaskorzeźby - krzyże oraz figury. Na nagrobkach można także spotkać ornamenty i motywy kwiatowe oraz cytaty, modlitwy oraz sentencje. 

Nagrobki - jaki wybrać?

Nie warto jednak kierować się wyłącznie ceną - to, jakie nagrobki wybrać, powinno być zdeterminowane również projektem grobu oraz oczywiście jego wielkością. Przede wszystkim należy kierować się gustem oraz praktyką nagrobka, czyli łatwością w utrzymaniu w czystości. Warto również dodać ozdobne litery oraz płaskorzeźby czy dodatkowe napisy w postaci sentencji. Ciekawą opcją jest także rzeźba - popularne są szczególnie anioły. Cena więc zależy od wielu czynników.