Blog

Jakie kwiaty na cmentarz? Doniczkowe czy cięte?

Jakie kwiaty na cmentarz wybrać? Żywe czy sztuczne? Cięte czy doniczkowe? Jest wiele możliwości na dekorację nagrobka. W zależności od sezonu niektóre ozdoby sprawdzą się lepiej, a inne nieco gorzej. Na co więc się zdecydować? Szczególnie w okresie jesiennym, gdy zbliża się 1 listopada, zaczynamy zastanawiać się nad cmentarnymi dekoracjami. To właśnie wtedy odwiedzamy najwięcej grobów i chcemy odpowiednio upamiętnić zmarłych. Jakie kwiaty sprawdzą się na Wszystkich Świętych? W tym artykule przedstawiamy nasze propozycje.

Jakie kwiaty na grób? 

Kwiaty na grób należy dostosować do sezonu, wieku zmarłej osoby i naszej relacji z nią, a także własnych upodobań. Ponadto warto wziąć pod uwagę również przypisaną symbolikę zarówno do danych kolorów, jak i gatunków roślin. Do wyboru mamy przede wszystkim:

kwiaty cięte, kwiaty w doniczkach, kwiaty sztuczne, kwiaty siane lub sadzone.

W

Jak udekorować grób?

Jak udekorować nagrobek, aby pasował do danego sezonu, a jednocześnie odpowiadał naszemu gustowi? Rozwiązań dekoracyjnych jest z pewnością wiele. Kwiaty, rzeźby, ozdoby świąteczne – mamy w czym wybierać. Warto jednak zawsze pamiętać, że dekoracja grobu powinna być nie tylko stylowa, ale także stosowna do miejsca – cmentarza. Ma ona za zadanie pokazać nasz wyraz szacunku dla zmarłego i uczcić jego pamięć. Jak więc udekorować grób?

Sposoby na dekorację nagrobka

Dobierając dekoracje nagrobkowe, można kierować się kilkoma czynnikami. Pierwszym jest z pewnością własny gust i upodobania. Poza tym często na cmentarzach widuje się ozdoby nawiązujące do osobowości, zawodu, czy hobby zmarłego. Zastanawiając się, jak udekorować grób, warto pamiętać, że do wyboru są nie tylko dekoracje tymczasowe, ale i te, które wchodzą w stały skład nagrobka. Poniżej przedstawiamy najczęściej wybierane możliwości.

Kwiaty

Ławka cmentarna - kiedy może się przydać?

Ławka cmentarna ma wiele praktycznych zastosowań. Dla wielu osób wizyty na cmentarzu nie mają miejsca jedynie raz do roku w dzień Wszystkich Świętych, a odbywają się regularnie. Odwiedziny w celu opieki nad nagrobkiem, ale przede wszystkim wspomnienia, modlitwy i refleksji to częsta praktyka. Wówczas ławka cmentarna okazuje się bardzo wygodnym miejscem spoczynku, czy odłożenia przyniesionych akcesoriów do sprzątania oraz zniczy. Na co jednak zwracać uwagę przy jej wyborze? Ławka cmentarna – o czym należy pamiętać i co warto wiedzieć? 

Komu przyda się ławka przy grobie bliskiej osoby?

Ławka cmentarna może w zasadzie przydać się każdemu. Przy częstych wizytach to doskonała możliwość, aby zapewnić sobie komfort w czasie zadumy nad grobem. Jednak nawet przy rzadkich odwiedzinach z pewnością będzie ona miała swoje praktyczne zastosowanie. Ławka cmentarna i to dla kogo sprawdzi się ona najlepiej, zależy więc głównie od

Liternictwo nagrobkowe - co warto wiedzieć?

Wybierając nagrobek, oprócz takich elementów jak jego kształt czy rodzaj kamienia, warto także poświęcić uwagę płycie nagrobkowej. Liternictwo nagrobkowe umieszczane na niej ma bardzo duży wpływ na całościowy efekt. Dlatego też ważne jest, aby zdecydować się na odpowiednio dobrany rodzaj i kształt liter. Liternictwo nagrobkowe – co warto o nim wiedzieć?

Jakie są metody nakładania liter na nagrobkach?

Istnieją trzy podstawowe metody wykorzystywane do stworzenia napisów na płytach nagrobkowych. W liternictwie nagrobkowym stosuje się litery:

piaskowane – technika ta jest bardzo popularna ze względu na powtarzalność wyglądu kolejnych napisów oraz bardzo wysoką trwałość. Polega na kształtowaniu liter oraz zdobień bezpośrednio na płycie nagrobka za pomocą materiału ściernego z wykorzystaniem powietrza pod ciśnieniem. Napis tego typu jest odporny, a dodatkowo można pokryć go farbą.  kute – liternictwo nagrobkowe

Grobowce rodzinne – co trzeba o nich wiedzieć?

Grobowce rodzinne to tradycja, której początki sięgają kilka lub nawet kilkanaście wieków wstecz. Kiedyś mogły sobie na nie pozwolić jedynie zamożne królewskie czy arystokratyczne rody. Postawienie takiego nagrobka wiązało się bowiem z dużymi kosztami. Choć obecnie większą popularnością cieszą się nagrobki jednoosobowe, nadal istnieją rodziny, których członkowie na cmentarzach spoczywają we wspólnym grobowcu. Jak wygląda grobowiec rodzinny i co trzeba o nim wiedzieć? 

Grobowce rodzinne – historia powstania pięknej tradycji

Grobowiec jest wyrazem rodzinnych więzi. Członkowie rodzin spoczywają w nim wspólnie, co odzwierciedla nie tylko fizyczną, ale i duchową bliskość. Choć nie wiadomo, kiedy rozpoczęto stawianie takich nagrobków, cenne zabytki cmentarne zarówno w Polsce, jak i na świecie pokazują, że istnieją one od pokoleń. Kultywowanie tej tradycji obecnie przyczynia się do podkreślenia

Co to są grobowce i czym różnią się od zwykłych nagrobków?

Grobowce, kojarzone kiedyś z prestiżem zamożnych rodzin, dziś są bardziej dostępne i co za tym idzie - stawia się je zdecydowanie częściej. Nie jest to jednak obecnie najpopularniejsza forma upamiętniania zmarłych. Warto natomiast  przeanalizować to rozwiązanie, dlatego przedstawiamy artykuł, z którego dowiesz się co to są grobowce rodzinne i czym różnią się od klasycznych nagrobków. Zapraszamy do przeczytania tekstu! 

Grobowce a zwykły nagrobek - różnice

Grobowce to nic innego jak groby rodzinne, większe od standardowych pojedynczych nagrobków. Chociaż mają różną historię, słowo grobowce przyjęło się w potocznym języku jako określenie miejsca pochówku dla kilku członków rodziny. Od nagrobków odróżnia je konstrukcja (sposób budowy), wielkość i cena. W grobowcach może spoczywać kilka zmarłych osób, ale demontaż tego nagrobka nie jest konieczny. Wystarczy otworzyć wejście, aby

Podwójny nagrobek - co warto wiedzieć przed wyborem?

W przypadku pogrzebu małżonka lub innego członka rodziny niezbędny jest wybór takiego nagrobka, który przetrwa długie lata, utrzymując się w dobrym stanie. Zwłaszcza, jeśli ma to być podwójny nagrobek, z przewidzianym miejscem na imię i nazwisko kolejnych osób. Co warto wiedzieć, decydując się na podwójny nagrobek i kiedy się na niego zdecydować?

Kiedy warto zainwestować w podwójny nagrobek?

Na podwójny nagrobek najczęściej decydują się osoby planujące stworzyć grób rodzinny, biorąc także pod uwagę swoje przyszłe miejsce spoczynku. Większość firm kamieniarskich posiada w swojej ofercie nagrobki podwójne oraz rzeźby nagrobkowe, zapewniając także doradztwo i pomoc przy podejmowaniu decyzji. 
Sam zakup podwójnego nagrobka to tylko niewielka część formalności. Przede wszystkim

Ubezpieczenie nagrobka - kiedy warto i na co zwrócić uwagę?

Ubezpieczenie nagrobka to praktyczne działanie, o którym warto pamiętać podczas realizacji projektów. Dlaczego? Na cmentarzu odnotowuje się w ciągu roku nawet kilka tysięcy przestępstw związanych z dewastacją i kradzieżą nagrobków. Dodatkowe szkody mogą przynieść także czynniki atmosferyczne. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się więcej na temat ubezpieczenia pomników. Wygląd i dbałość o nagrobki są symbolicznym wyrazem pamięci i czci dla zmarłego. Właśnie dlatego poświęcamy im tak dużo uwagi. 

Ubezpieczenie nagrobka - jakie szkody obejmuje? 

W ciągu całego roku nagrobki narażone są na: 

wandalizm,  kradzieże,  opady gradu,  huragany,  przewrócenie drzewa.

Każda firma ubezpieczeniowa ma swoje warunki współpracy. Niektóre oferty dotyczą samego ubezpieczenia płyty przykrywającej grób, tablicy z napisami i rzeźb, inne również

Jak zabezpieczyć nagrobek na zimę?

Przygotowania do zimy dotyczą nie tylko wymiany opon czy odświeżenia garderoby. Troską warto objąć również nagrobki na cmentarzu. Czy wiesz, jak zabezpieczyć nagrobek na zimę? Z tego artykułu dowiesz się zarówno o tym jakie czynniki szkodzą nagrobkom, jak i o tym, które działania najlepiej chronią pomnik. 

Czynniki uszkadzające nagrobek zimą

W czasie późnej jesieni i zimy, nagrobki narażone są na występowanie: 

niskich temperatur,  opadów deszczu i śniegu,  silnego wiatru,  pojawiającego się błota (wokół nagrobka). 

To wszystko może znacznie wpłynąć na obniżenie estetyki miejsca. Dbanie o nagrobek jest z kolei wyrazem pamięci o zmarłych, dlatego trzeba przyłożyć do tego dużą wagę. 

Jak zabezpieczyć nagrobek przed zimą?

Aby skutecznie zabezpieczyć nagrobek przed zimą na początek warto usunąć suche liście i nadmiar piasku. Zaraz po tym działaniu,

Jak zaaranżować przestrzeń wokół nagrobka? Zagospodarowanie otoczenia grobu

Po śmierci zmarłej osoby, trzeba zadbać nie tylko o nagrobek i upamiętniającą tablicę, ale też o zagospodarowanie terenu wokół pomnika. Co musisz wiedzieć i o czym warto pamiętać? Przeczytaj ten artykuł i sprawdź, co położyć wokół nagrobka, żeby oddać cześć zmarłemu, a jednocześnie zachować wysoką estetykę i wysoką jakość przez lata. Jeśli jesteś mieszkańcem stolicy lub okolic, możesz skorzystać z usług zakładu Szołtun Kamieniarstwo, który projektuje zarówno tradycyjne, jak i bardziej nowoczesne nagrobki w Warszawie

Zagospodarowanie terenu wokół pomnika

Istnieje wiele możliwości aranżacji przestrzeni grobu i wokół grobu. Poniżej przedstawiamy te najbardziej popularne. 

Kostka granitowa

Kostka granitowa to dobry pomysł, jeśli chcemy, żeby aranżacja wokół grobu była trwała, uniwersalna i estetyczna. W ofercie Zakładu