Wskazówki poprawnego użytkowania nagrobka

Czy wiesz jak ważne jest czyszczenie nagrobków i jak wielkie znaczenie w kwestii jego żywotności ma pielęgnacja płyty i pomnika? Wiedziałeś, że od poprawnego stawiania zniczy i kwiatów możesz utrzymać wysoką estetykę swojego nagrobka? Jeżeli nie, zapraszamy do przeczytania naszego artykułu - podpowiemy Ci, jak dbać o pomnik z granitu!

Jak dbać o pomnik z granitu - praktyczne porady

Granit jest materiałem całorocznym i niezwykle odpornym na warunki atmosferyczne. Właśnie dlatego jest tak często wybieranym materiałem na nagrobek. Nie oznacza to jednak, że o granit nie należy dbać. Jego prawidłowa pielęgnacja gwarantuje dobry wygląd nagrobka na długie lata. Na co zwrócić uwagę podczas użytkowania nagrobka z granitu?

Mycie nagrobka

Czyszczenie nagrobka z granitu to jeden z obowiązkowych elementów pielęgnacji. Do mycia należy używać wody zmiękczonej płynem do mycia naczyń lub płynem do mycia szyb.
Do czyszczenia nagrobków granitowych nie należy stosować agresywnych środków myjących czy płynów odtłuszczających - można w ten sposób uszkodzić poler kamienia lub nawet przyczynić się do powstania nieodwracalnych uszkodzeń, jak np. odbarwienia czy mikropęknięcia w kamieniu. Jeżeli jednak plamy nie chcą zejść, można spróbować czystej wody z octem. Więcej informacji na temat czyszczenia nagrobków przeczytasz w naszym artykule “Jak czyścić nagrobki granitowe?”.

Prawidłowe stawianie zniczy oraz kwiatów

Wydawać by się mogło, że nie ma zasady co do stawiania zniczy oraz kwiatów. To błąd - przykładowo stawianie zniczy bezpośrednio na płycie nagrobka może doprowadzić do powstania plam, jeżeli znicz się przewróci, pęknie czy po prostu wosk się rozleje. Dobrym pomysłem jest stosowanie podstawek pod znicze oraz kwiaty.
Jeżeli chodzi o kwiaty, to również trzeba zwrócić uwagę na podstawkę. Głównie chodzi o to, by zabezpieczyć nagrobek przed deszczem, zmieszanym z ziemią. Warto także zwrócić uwagę na sztuczne kwiaty, a konkretniej na wystające, metalowe elementy. Szybko rdzewieją, a rdza może przenieść się na nagrobek - dlatego nie powinny one dotykać kamienia.

Jak dbać o pomnik z granitu?

Mamy nadzieję że wiesz już jak dbać o pomnik z granitu oraz jak wygląda czyszczenie nagrobków. Zwracając uwagę na prawidłowe rozłożenie zniczy oraz kwiatów masz szansę uchronić się przed powstawaniem plam i naleciałości oraz przebarwień, które są trudne niemożliwe do usunięcia. Dzięki temu przedłużysz żywotność kamienia, a także ułatwisz pielęgnację nagrobka i zmniejszysz ryzyko jego uszkodzenia.