Odsłonięto nagrobek Wojciecha Młynarskiego

MłynarskiW Alei Zasłużonych na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie odsłonięto nagrobek Wojciecha Młynarskiego. Na pomniku autorstwa Zakładu Kamieniarskiego Szołtun znajduje się wizerunek artysty, wykonany przez malarza i rysownika Jerzego Dudę-Gracza. - Nagrobek jest skromny, tak, jak tata był skromny  - powiedziała córka artysty Agata Młynarska podczas uroczystego odsłonięcia pomnika

Dzisiaj nastąpiło odsłonięcie pomnika naszego taty w Alei Zasłużonych, między pięknymi, bardzo znanymi i często odwiedzanymi przez warszawiaków grobami Stefana Jaracza i Dobiesława Damięckiego. Miejsce, które zostało przydzielone tacie na jego wieczne czasy było bardzo maleńkie. Zastanawialiśmy się, co mogłoby się tutaj znaleźć jako jego nagrobek. Nie było to łatwe, ale pan Marek Szołtun pomógł nam wymyślić projekt, który – wydaje się nam – idealnie wpisuje się w to trudne miejsce - mówiła córka artysty.  Centralnym elementem pomnika jest jeden z najbardziej charakterystycznych wizerunków Wojciecha Młynarskiego, wykonany przez artystę Jerzego Dudę-Gracza - jego bliskiego przyjaciela. Jest to czarno-biała grafika ze stojącą sylwetką Młynarskiego umieszczona na granitowym sześcianie.

- Chcieliśmy, aby grób miał swoją prostotę i skromność, tak jak tata był skromny - podkeślała Agata Młynarska. Jak dodała, figura, która znalazła się na nagrobku, była obecna na płycie pt. "Recital '71", a także na okładce książki "W co się bawić?". - Towarzyszyła tacie także przy wielu recitalach, koncertach i programach telewizyjnych. Mówił, że jest to jego logo, jego figura. Bardzo był z nią związany i powtarzał, że idealnie udało się Dudzie-Graczowi odtworzyć jego charakter. Okazało się jednak, że nie jest to takie łatwe, aby kreskę przenieść na kamień, ale pan Szołtun dokonał absolutnego cudu - zaznaczyła Młynarska.

Na nagrobku widnieje napis: "Mistrz słowa". Jak mówiła córka artysty, sformułowanie to jest "krótkie i zwięzłe". - Być może za 50 czy 100 lat ludzie nie będą wiedzieli kim był ten człowiek- dodała.

Poniżej link do artykułu TVN 24.

https://tvnwarszawa.tvn24.pl/informacje,news,odslonieto-pomnik-wojciecha-mlynarskiego-na-powazkach,244872.html

 

Młynarski2