Jak ubrać się na pogrzeb?

Pogrzeb to niewątpliwie uroczystość o podniosłym i specjalnym charakterze, wymaga zatem odpowiedniej oprawy, w tym właściwego ubioru. Jak ubrać się na pogrzeb? Na tę niezwykle smutną uroczystość bardzo ważny jest godny strój, gdyż wyraża on szacunek dla rodziny i smutek po zmarłym. Warto zatem dobrać go odpowiednio do tej wyjątkowej chwili. Istnieje kilka zasad odnośnie ubioru na pogrzeb, których warto przestrzegać, aby zachować powagę tego dnia.

Żałobny strój na pogrzebie - podstawowe zasady

Zastanawiając się, jak ubrać się na pogrzeb, warto poznać kilka podstawowych i ogólnych zasad. Pomogą one w stosownym dopasowaniu stroju odpowiednio do tej szczególnej sytuacji. Na co zwrócić uwagę, wybierając żałobny strój na pogrzeb?

  • Kolorystyka - ubranie na pogrzeb musi być w ciemnym kolorze, ale niekoniecznie czarnym. Ważne jest, aby kolory były stonowane i raczej w ciemniejszych odcieniach - świetnie sprawdzi się tutaj granat, grafit czy ciemny brąz (te kolory bardzo często prezentują nagrobki - zwłaszcza nagrobki nowoczesne spotkać można w wielu stonowanych odcieniach). Przyjmuje się jednak, że czerń jest obowiązkowa dla najbliższej rodziny zmarłego. Czarny jest kolorem żałoby i wyraża smutek po stracie, a jednocześnie jest to barwa akcentująca powagę sytuacji, jej podniosły i smutny charakter.
  • Minimalizm formy - ubierając się na pogrzeb dobrze jest oprócz stonowanych barw założyć strój nie wyróżniający się z tłumu, skromny, bez wyzywających dodatków czy krzykliwej biżuterii.
  • Skromność - pamiętaj, że ubiór na pogrzeb wyraża Twój szacunek dla osoby zmarłej i jej bliskich. Kobiety powinny zatem zrezygnować z mini czy dużych dekoltów, zaś mężczyźni z szortów czy koszulek bez rękawów.

Jak ubrać się na pogrzeb? Damski i męski strój na pogrzebie

Skoro znane są już ogólne zasady pogrzebowego dress code, warto jeszcze zwrócić uwagę na kobiecy i męski strój podczas tej uroczystości.

Damski strój pogrzebowy to najczęściej czarna lub ciemna sukienka albo spódnica lub spodnie w ciemnym kolorze w połączeniu z białą bluzką. Taki zestaw dobrze prezentuje się z ciemną marynarką lub kamizelką. Należy pamiętać, że odzież powinna zakrywać ramiona i kolana, zalecane jest też unikanie krótkich rękawów i dużego dekoltu.

Ubiór męski na pogrzebie to zazwyczaj garnitur w jednolitym, czarnym lub innym ciemnym kolorze. Do niego zazwyczaj dobierana jest biała koszula i pasujący do niej krawat oraz - jeśli to stosowna pora roku - czarny lub ciemny płaszcz. Męski strój pogrzebowy to także ciemne spodnie z koszulą i dopasowaną ciemną kurtką.

Ubierając się na pogrzeb pamiętaj również, że biżuteria i dodatki powinny być dość subtelne - postaw na proste łańcuszki, małe pierścionki, dyskretne bransoletki lub kolczyki. Dobrym rozwiązaniem jest także nie zakładanie biżuterii w ogóle.

Jak się ubrać na pogrzeb latem i zimą? Ubranie na pogrzeb a pory roku

Jak w każdej sytuacji, tak i ubiór na pogrzeb powinien być dostosowany do pogody i aktualnej pory roku. Jak ubrać się na pogrzeb latem? Możesz postawić na lekki, ciemny żakiet lub garnitur, ale dobrym rozwiązaniem będzie też ciemna spódnica lub spodnie w zestawieniu z również ciemna koszulą. Zdecydowanie unikaj kwiecistych sukienek czy koszul w jaskrawych barwach. Postaw na stonowane i jednolite barwy - na upalne dni najlepszą opcją będzie szarość, która jest nie tylko bardzo elegancka, ale i modna.

A jak się ubrać na pogrzeb zimą? Tutaj również ubiór powinien być elegancki i stonowany. Najlepiej sprawdzą się tutaj ciemne spodnie lub spódnica, a na wierzch - ciemna, elegancka kurtka bądź płaszcz.

Wybierając odpowiedni ubiór na pogrzeb pamiętaj, że wyraża on łączność z pogrążoną w smutku i żałobie rodziną zmarłego. Strój żałobny świadczy również o szacunku wobec pozostałych uczestników uroczystości, warto zatem zadbać o odpowiednią garderobę na tę szczególną okazję (odnośnie pozostałych kwestii dotyczących pogrzebu, pomników oraz nagrobków, sprawdź ofertę: kamieniarz Warszawa).